Izrada Nacionalnog portala ruralnog turizma – odličan primjer društveno korisnog učenja kroz izradu završnog rada i stručnu praksu studenata VUK
Veleučilište u Križevcima surađuje s Udrugom ruralnog turizma Hrvatske od samog njenog osnutka na različitim aktivnostima kroz realizaciju terenske nastave, projekte, zajedničke okrugle stolove i panel rasprave i dr. Ideja za izradu Nacionalnog portala ruralnog turizma (Portal) počela je stručnom praksom te izradom završnog rada studentice prijediplomskog studija smjera Menadžment u poljoprivredi Dore Jurić. Rezultati završnog rada pokazali su nezadovoljavajuću prisutnost seoskog i ruralnog turizma na mrežnim stranicama turističkih zajednica. Također se pokazala potreba za jedinstvenom bazom podataka u kojem bi bili popisani barem svi ruralno-turistički objekti na nacionalnoj razini. Stoga su izazov prikupljanja podataka za izradu Portala prihvatile studentice prijediplomskog studija smjera Menadžment u poljoprivredi Anamarija Burek i Lorena Milinković te na taj način odradile stručnu praksu zadnjeg semestra od 420 sati.
Iskustva studentica koje su obavljale stručnu praksu su iznimno pozitivna, od osobnog razvoja čime su stekle veću samoinicijativnost i samostalnost u radu, ojačale u istraživačkom smislu, naročito u metodama analize i sinteze prikupljenih podataka, dodatno naučile o ruralno-turističkim atrakcijama po pojedinim županijama te proširile vidike o ruralnom turizmu na nacionalnoj razini te bogatoj kulturnoj i prirodnoj baštini. Osim toga, naučile su nešto i o društvenoj odgovornosti jer su dobile osjećaj svrhe i doprinosa zajednici svojom stručnom praksom, a zasigurno su ojačale svoje organizacijske i komunikacijske sposobnosti, kao i rad u timu jer je trebalo jako dobro planirati i organizirati poslovne procese kako bi se svi prikupljeni podaci na pravi način sitematizirali i bili spremni za „prvu fazu“ izrade Portala.
U „drugu fazu“ izrade Portala trebali bi se uključiti fakulteti i veleučilišta sa svojim studentima jer će Portal biti izuzetno koristan za daljnja istraživanja u području ruralnog turizma, za povezivanje s najboljim primjerima prakse te kao podrška u razvoju novih ideja i inovacija kroz projekte. Osim toga imati će široku primjenu za sve one koji bi željeli konzumirati ruralni turizam, a također će biti odlična baza podataka za donositelje odluka koji brinu o toj gospodarskoj djelatnosti.
Sve to bilo je rečeno od strane studentice Anamarije Burek i dr.sc. Kristine Svržnjak na predstavljanju Portala za medije te na panel raspravi „Digitalna transformacija ruralno turizma – prilike za održivu ruralnu Hrvatsku“ 29. travnja 2025. u Novinarskom domu u Zagrebu. Koliko su mediji bili zainteresirani za navedenu temu možete vidjeti kroz objave na linkovima u nastavku, a također je taj događaj bio spomenut i u središnjem Dnevniku 2 na HRT 1 gdje su u najavi Portala na početku rekli sljedeće „Projekt je nastao kao rezultat istraživanja i rada studenata iz Križevaca …. „ (https://enz.hrt.hr/ - 42.32 minuta – malo, ali slatko!).
Izrada Portala je tipičan primjer društveno korisnog učenja kao oblik obrazovanja koji povezuje akademsko učenje s aktivnim doprinosom zajednici, što znači da studenti kroz praktičan rad rješavaju konkretne potrebe zajednice – u ovom slučaju problem nedostatka ruralno-turističkih atrakcija i ostalih resursa na jednom mjestu. Na taj način studente učimo ne samo kako znati, nego i zašto znati te da znanje ima najveću vrijednost kada služi drugima.
Izvještaj izradila Kristina Svržnjak.
https://www.womeninadria.com/portal-za-ruralni-turizam/
https://www.hina.hr/galerija/11936787
https://n1info.hr/vijesti/predstavljen-prvi-nacionalni-portal-ruralnog-turizma-evo-sto-sve-nudi/
https://www.hina.hr/vijest/11925408
https://gospodarski.hr/rubrike/ostalo/idemonaselo-hr-jedinstveni-nacionalni-portal-ruralnog-turizma/